Novinky
Otevření střelnice KVZ Kroměříž

Vážení střelci,   po jednání vlády ČR z 6.4.2020, bude od 8.4.2020 opět částečně otevřena naše střelnice, i když s určitým omezením - za dodržování těchto podmínek:   - dodržení minimálního odstupu dvou metrů...

více
Moravská odstřelovačka 22LR - aktualizace 15.3.20

    VÝSLEDKY A FOTO, INFORMACE č. 2 ze dne 14. března 2020 (9:00 hod)     ZÁVOD SE USKUTEČNÍ , POUZE JSME PŘEŠLI NA NOUZOVÝ PLÁN S OHLEDEM NA DYNAMICKY SE VYVÍJEJÍCÍ SITUACI V...

více
Moravská odstřelovačka 22LR

      PŘÍPRAVY NA ZÁVOD POKRAČUJÍ PODLE PLÁNU. PROVEDLI JSME DŮSLEDNÁ OPATŘENÍ PRO SPLNĚNÍ VLÁDNÍCH NAŘÍZENÍ PROTI ŠÍŘENÍ COVID-19 S DOSTATEČNOU REZERVOU !   KVZ Kroměříž pořádá 15. března 2020 na střelnici v Těšnovicích...

více
Velká cena města Holešova 2020 ZRUŠENA

    Velká cena města Holešova, střelnice Dobrotice / OSS SKP Holešov Závod odstřelovačů, sobota 14. března 2020 je ZRUŠEN   webové stránky soutěže   Přihlášky Propozice Pro aktuální informace sledujte klubové webové stránky

více
Novinky a akce e-mailem
Chcete od nás dostávat novinky přímo na váš e-mail?

Historie střeleckého klubu

Padesát let existence Oddílu sportovní střelby Holešov


Oddíl sportovní střelby v Holešově byl založen po přestěhování ŽTU Bratislava do zdejších kasáren  po likvidaci 7. výsadkového pluku zvláštního určení. Zakládajícím předsedou oddílu sportovní střelby byl pan Oldřich Janečka, který stál spolu s Jozefem Tóthem u zrodu činností tohoto oddílu.

 

Střelci byli zařazeni spolu s dalšími, jako je turistický oddíl a oddíl kopané, pod hlavičku DUKLA. Po roce 1970 přišel do Holešova pan Miloslav Růžička, který převzal funkci předsedy oddílu po p. Janečkovi. 

 

Činnost oddílu byla tehdy spíše nárazová a na soutěže byli vždy vybíráni střelci namátkově podle toho, jak se prosazovali při výběrových soutěžích. V té době ještě prakticky neexistovala možnost tréninku a zbraně byly opravdu staré (jako například pistole Champion). Situace se ale začala vylepšovat po založení 3. fakulty VŠ SNB. Byla postavena malorážková střelnice, kde už se trénovat začalo. 

 

 

 

 

Oddíl se orientoval především na žáky Střední vojenské školy PS a VMV. Když v roce 1973 přešla Pohraniční stráž pod Ministerstvo vnitra, oddíl byl přejmenován na RUDOU HVĚZDU. Od té chvíle se podmínky neustále zlepšovaly a to po stránce vybavenosti zbraněmi  i tréninkovými možnostmi pro jeho členy. Začala se budovat pistolová střelnice v pravé části pěchotní střelnice v Dobroticích, na čemž se podíleli p. Petržela a p. Tóth. 

 

 

   

 

V roce 1975 se zúčastnili příslušníci oddílu sportovní střelby závodů středních vojenských škol v Levoči a tam už začali být úspěšní na poli střeleckém. Příslušníci Oddílu dosahovali nejen dobré výsledky, ale prosazovali se i v organizování soutěží.

 

Ke dni Pohraniční stráže a dni SNB uspořádali 1. ročník Holešovského samopalu, který se následně opakoval každým rokem. Závod měl dvě disciplíny. Samopal vz.61 na 3x20 ran a samopal vz.58 na 3+10 ran. (Po prvním ročníku se střílelo 3x10 ran).

 

 


 

 

Celkem se uskutečnilo 20 ročníků. Dokumentace z několika let v archivu schází, jisté je, že ve 14-ti ročnících Holešovského samopalu byli naši střelci velmi úspěšní. Jozef Tóth získal v disciplíně Sa-61 celkem 3 zlaté, 1 stříbrnou a 1 bonzovou medaili. V položce sa-58 pak vybojoval 2 zlaté,  2 stříbrné a 1 bronzovou medaili. V soutěži družstev střelci také nezaháleli. V sa-61 měla holešovská reprezentace na kontě celkem 5 zlatých, 1 stříbrnou a 2 bronzové medaile.  V sa-58 znovu pětkrát zlaté medaile, pětkrát stříbrné a 1 bronzovou medaili. 

 

 

 

 

Vedle domácí soutěže Holešovský samopal se členové střeleckého oddílu pravidelně účastnili závodu, pořádaného Rudou hvězdou Přerov s názvem Samopal přerovského povstání. Tým v obvyklém složení Jaroslav Kurka, Jindřich Cigán, Jozef Tóth, Jiří Hrabal a vybraní studenti 3. Fakulty VŠ SNB Holešov sbíral vaříny i na tomto poli.

 

 

 

 

Dál již se přehled získaných trofejí neuváděl z důvodů odchodu 3.fakulty do Bratislavy. Tento stav trval až do roku 1986. Od této doby zastával funkci předsedy pan JUDr. Pavel Sáma, který spolu s Jozefem Tóthem začali upravovat pěchotní střelnici v Dobroticích. Na 300 metrech vybudovali dráhu pro pohyb terčů, určených pro nácvik ve střelbě z velkorážní pušky s puškohledem.

 

Oddíl sportovní střelby měl stabilní kádr funkcionářů, kteří se angažovali i v organizaci okresních přeborů. V té době fungoval pod Svazarmem, který měl pod sebou branný sport. Dobré jméno si udržovali holešovští sportovní střelci ve všech disciplínách jako byla vzduchová pistole a puška, rychlopalná pistole a sportovní pistole, libovolná pistole, velkorážní pistole a vlastně všechny služební zbraně.

 

Družstvo střelců se pod vedením Miloslava Šefránka každoročně zúčastňovalo celostátních přeborů Ministerstva vnitra ve střelbě ze služebních zbraní. Velmi dobrých výsledků dosahovali střelci jmenovitě Jaroslav Kurka, Jozef Tóth, Jindřich Cigán, J. Kaniok,  V. Šimlík,  V Melichar J a další.  Členové holešovského oddílu měli ve svých řadách celkem 10 mistrů střelby,  25 držitelů prvních výkonnostních tříd a nespočetné množství 2.a 3. výkonnostních tříd. 

 

 

 

 

Jozef Tóth navíc reprezentoval ČSSR na mezinárodních spartakiádách bezpečnostních sborů, které se organizovaly každý druhý rok.  V Kyjevě obsadil v jednotlivcích 3. místo a přispěl tak ke zlaté medaili pro československé družstvo.

 

 

 

 

Následně byl v Českých Budějovicích opět členem stříbrného družstva a poté na další úspěšné reprezentaci ve Varně vybojoval bronzovou medaili mezi jednotlivcích a stříbrnou v družstvech. Jeho poslední reprezentační závod se konal v Maďarsku ve městě KECSKEMET, kde se družstvo ČSSR umístilo na stříbrné příčce.

 

V roce 1981 se stal Jozef Tóth druhým neúspěšnějším sportovcem okresu Kroměříž a za trvalé úspěchy mu byl v roce 1989 udělen Titul Mistr sportu. 

 

 

 

 

Po roce 1989 přešla Rudá Hvězda pod Unitop a byla založena nástupnická organizace Sportovní Klub Policie, jehož součástí byl i Sportovně Střelecký Klub Policie. V prvním výboru SSKP byl předsedou Pavel Sláma, členové výboru  Jozef Tóth a Miloslav Šefránek a  Jaroslav Kurka. V roce 1993 byl předsedou zvolen Jaroslav Kurka.

 

 

 

 

SSKP byl nástupcem OSS RH a navázal na jeho dobrou pověst. Příslušníci Kurka, Tóth, Melichar, Cigán, Vitásek, Švapík a další stříleli úspěšně krajskou střeleckou ligu a po roce postoupili do národní střelecké ligy, kde si opět vedli velice dobře. 

 

SSKP organizoval soutěže ve střelbě ze služebních zbraní na krytých střelnicích policejní školy a na střelnici v Dobroticích. Byly navázány kontakty na Český střelecký svaz a členové pan Šefránek a Tóth se stali členy STK ČSS. Reprezentace oddílu se potom pravidelně zúčastňovala také republikových střeleckých soutěží.

 

 

 

  

Zásluhou výboru oddílu sportovní střelby bylo v této době poprvé uspořádáno v Holešově mistrovství ČSSR ve střelbě z velkorážní pušky s puškohledem do 300 metrů. To se opakovalo dvakrát což dokazuje, že výbor ve složení pánů Růžička, Šefránek, Tóth, Kurka a Sláma byl vždy velmi schopným organizátorem.

 

Reprezentační činnost oddílu sportovní střelby v těch letech kulminovala. Jména příslušníků OSS SKP Holešov nechyběla v prezenční listině žádné výzamnější soutěže na střelnicích v Maxičkách, Plzni, Hradci Králové, Olomouci, nebo Poříčanech. Podmínky pro trénink byly v Holešově velice vstřícné a to přinášelo úspěchy, ať už šlo o disciplíny pistolové, malorážkové, anebo velkorážní pušku s puškohledem.

 

 

 

 

V roce 1998 po odchodu ing. Jaroslava Kurky do důchodu byl vytvořen nový výbor ve složení Miloslav Macík, Stanislav Němec, Miroslav Ondruška a Daša Hladíková. Následně v počátku roku 2003 tento výbor odstoupil a byl ustanoven staronový výbor pod předsednictvím Jozefa Tótha. Členy vedení nadále zůstali Miloslav Šefránek, Milan Jančo a Daša Hladíková. V tomto složení však výbor fungoval pouhé dva roky, kdy Dašu Hladíkovou nahradil Karel Kratochvíl.

 

 

 

 

Výbor pak pracoval ve stejné sestavě až do roku 2008, kdy Jozef Tóth, Miloslav Šefránek a Karel Kratochvíl odcházeli do důchodu. Do funkce předsedy oddílu byl následně zvolen Karel Kratochvíl a později do výboru nastoupila ještě nová posila v osobě pana Jiřího Horáka.

 

 

 

mart 

 

 

Poznámka: Informace, uvedené na této stránce jsou čerpány ze vzpomínek pamětníků Jozefa Tótha, Miloslava Šefránka a z kroniky Oddílu sportovní střelby, která je uložena v Síni tradic VPŠ a SPŠ MV Holešov. Fotografie poskytl Jozef Tóth.